СФСМВР: 2010 г.

СФСМВР през 2010 г.

През тази година започва работата на Съвета по условия на труд, а единствените предложения, които са внесени и съответно приети са на СФСМВР. Благодарение на СФСМВР се официализира…

Pic

Началото на 2010 година започва със сменен управителен съвет на СФСМВР и много нови предизвикателства пред Федерацията.

През тази година започва работата на Съвета по условия на труд, а единствените предложения, които са внесени и съответно приети са на СФСМВР. Благодарение на СФСМВР се официализира носенето на плетена шапка към зимното униформено облекло за зимния период и се удвояват полагаемите средства за храна.

СФСМВР започва решаването на проблема с липсата на ободряващи напитки, които се полагат на работещите на нощни смени служители и тези, които се предоставят, но са с изтекъл срок на годност. Започва да се работи по дефиницията на понятието „трудова злополука“ в МВР. СФСМВР стартира процес по уеднаквяване на процедурите по отчитане на извънредния труд и еднаквото прилагане на инструкцията за отчитане на работното време.

Отменя се текст от Заповед от 2006 г., който разпорежда да се търси дисциплинарна отговорност на служителите на МВР, причинили ПТП в извънработно време (извън случаите на употреба на алкохол и други упойващи вещества). С това, по настояване на СФСМВР, се слага край на правния абсурд, след като служителят понесе административна отговорност, да се търси и дисциплинарна такава.

По искане на СФСМВР започва извършването на провеки за условията на труд, измерват се нива на шум и вибрации в различни звена, а в комисията за защита от дискриминация е внесена жалба по повод отказа да бъдат включени в Заповед № 1 – З-781 експерт - криминалистите и младшите експерти.

През тази година, министърът на финансите прави опит за увеличаване на здравните вноски с 2% за всички български граждани и внася предложение за промяна в механизма на плащане на осигуровките от тях, а именно – всички държавни служители да си ги плащат сами. СФСМВР остро се противопоставя на това предложение, излиза с декларация, в която заявява че ще плащат своите здравни и пенсионни осигуровки, но искат повече права. Благодарение на реакцията на СФСМВР, предложението на финансовия министър е оттеглено.

През октомври 2010 г. започва серия от протести, чиито основни искания са за гаранции, че Министерството ще започне да работи за увеличаване на техните възнаграждения, ще реши проблема с униформите и ще предвиди бюджет, който да гарантира осигуряване  на необходимите консумативи за изпълнението на служебните им задължение. Протестите на СФСМВР са подкрепени от служителите в затворите в България и от румънските полицаи, а през ноември 2011 г. се организират едновременно протести пред Българското посолство в Букурещ и Румънското посолство в София.

През тази година, СФСМВР започва провеждането на благотворителни турнири и поставя началото на кампанията, подкрепяща децата и семействата на загиналите и пострадали служители в МВР -  „ С обич за децата, в памет на бащите-герои!“.

През юни 2010 година е взето решение СФСМВР да стане член на Европейския полицейски съюз.

На  07 януари 2010 г., се провежда среща между представители на УС на СФСМВР и комисар Захарин Пенов – директор на ГД „Гранична полиция”, както и част от ръководството на ГДГП. Участниците в срещата се обединяват, че нееднаквото прилагане на инструкцията за отчитане на работното време в седемте РДГП се дължи освен всичко друго и на недостатъци в самата инструкция, която дава възможност за противоречиви тълкувания. Според ръководството на ГДГП отговорност за полагането и отчитането на извънредния труд носят директорите на РДГП, които изготвят предложенията за заповеди по инструкцията. Той поема ангажимент,  при промяна на нормативния документ да изиска синхронизиране на заповедите за полагане и отчитане на извънредния труд от страна на директорите на РДГП.

По време на срещата представителите на УС на СФСМВР запознават ръководството на ГДГП с конкретни, поставени от СД на СФСМВР в структурите на ГДГП в Свиленград, Гоце Делчев, Гюешево, Брегово, Варна, Чипровци и Златарево и се постига договореност в бъдеще всички промени  в подзаконовите нормативни актове да бъдат съобразени във възможно най-голяма степен с интересите на служителите.

 

На 8 януари 2010 година се провежда първата среща на новоизбраното ръководство на УС на СФСМВР с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и други представители на политическото ръководство на МВР. Двете страни декларират готовност за ефективен социален диалог. И макар, че той формално може да стартира едва след вписването на новото ръководство на СФСМВР в съда, министърът отправя покана за участие на представители на Федерацията в трите работни групи – за промяна в инструкции, касаещи разпределението и отчитането на работното време, СУЦ и допълнителните възнаграждения за специфични условия на труд. Министърът на вътрешните работи заявява, че работата на Съвета за социално партньорство ще бъде замразена до официалната регистрация на новия УС на СФСМВР.

По отношение на инструкцията за полагане и отчитане на извънреден труд и разминаванията в практиката по прилагането й в различните структури на МВР, зам.-министър Павлин Димитров заявява, че докато работната група изготви промените в нея, ще бъде изготвено и разпратено указание до ръководителите по места за избягване на съществуващите противоречия при прилагането й.

Министър Цветанов подчертава, че усилено търси възможност за удвояване на средствата за храна на служителите още от март 2010  година. При всички случаи обаче това ще се случи от средата на 2010 г.

По време на срещата, представителите на УС на СФСМВР и министъра на вътрешните работи се договарят документите, внасяни от бившия председател Иван Павлов, да бъдат считани за невалидни. Те няма да бъдат разглеждани и вземани под внимание, поради изключването му от СФСМВР от Извънредната национална конференция.

На 13 януари 2010 година се провежда работна среща между представители на синдикалните организации в МВР и Звеното по управление на целите в МВР.

На срещата са разгледани предложения за промени в Наредбата за условията и реда за формиране на допълнително възнаграждение за резултати в служебната дейност (СУЦ). От страна на СФСМВР е внесено писмено становище със следните предложения:

ПРЕДЛОЖЕНИЕ 1: СУЦ да се синхронизира с основните изисквания, поставяни пред служителите на МВР, които нямат функции по управление и контрол на структурните единици и звена в МВР за изпълнение на техните служебни задължения, като служителите да се оценяват според изпълнението на дейностите, които влизат в обхвата на техните служебни задължения.

ПРЕДЛОЖЕНИЕ 2: СУЦ да се запази в досегашния си вид като сбор от колективна и индивидуална оценка, която да формира допълнително възнаграждение за служителите, които имат функции по управление и контрол в МВР (кат. А, Б и В, както и служители кат. Г, изпълняващи функционални задължения или ВНД от такъв характер).

ПРЕДЛОЖЕНИЕ 3: Служителите, които нямат функции по управление и контрол, да бъдат оценявани индивидуално от техните ръководители. Критериите за оценка да бъдат обвързани с дейностите на служителите, които влизат в кръга на служебните им задължения според длъжностните им характеристики. При финализиране на процеса по определяне на цели по СУЦ ръководителите да избират до 4 от критериите, които да залагат за оценка на служителите им според характера на целите.

ПРЕДЛОЖЕНИЕ 4: МВР да изготвя повече от една обща цел, като всички цели да са насочени спрямо основните направления на дейност.

ПРЕДЛОЖЕНИЕ 4: Механизмите и протоколите за оценка да се опростят и операционализират.

 

На  28 януари 2010 година започва и работата на Съвета по условията на труд (СУТ)

Единствените конкретни предложения, свързани със служебната дейност и условията на труд в МВР, са дадени от страна на СФСМВР:

- Да се официализира носенето на плетена шапка към зимното униформено облекло за зимния период.

- Да се реши проблемът със снабдяването на отдалечени структури на МВР с медицински принадлежности от първа необходимост.

- Ободряващи напитки, полагащи се за нощните смени - липсата на такива или предоставени количества с изтекъл срок на годност.

- Заплащането за работата с компютри за всички служители на МВР, работещи с тях, да се увеличи (сегашното заплащане е в размер на 4 лева месечно).

- Да се реши проблемът с дефиницията на понятието „трудова злополука” (отиване и връщане на работа, призоваване като свидетели по дела в почивен ден и др.)

 

На 7 февруари 2010 година СФСМВР разпространява отворено писмо до министър-председателя на Република България, с което настоява да се намеси, за да започне процес на решаване на проблемите на служителите в МВР, поставени още по време на спонтанните протести през 2008 г.

 

 

СИНДИКАЛНА ФЕДЕРАЦИЯ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В МВР

София 1000,  ул. Г. С. Раковски  № 111, ет. 6 , офис 19; тел./факс 02 983 44 45; sfsmvr@sfsmvr.eu

 

Изх. № 14/ 07.02.2010г.

ДО

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КОПИЕ:

ДО

МИНИСТЪРА

НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

КОПИЕ:

ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА КОМИСИЯТА ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД ПРИ ХХХXI НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОПИЕ:

ДО

ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КОПИЕ:

ДО

СРЕДСТВАТА ЗА МАСОВА ИНФОРМАЦИЯ

 

ОТВОРЕНО ПИСМО

 

          УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

          Обръщаме се към Вас като към дългогодишен служител на МВР, отлично запознат с проблемите на служителите в системата и поради съпричастността Ви към нашите нужди, тъй като срещаме неразбиране и нежелание за реален диалог и промени от страна на ръководството на МВР. За съжаление, една година след първите в нашата история протести на служители на МВР, довели до създаването на Синдикалната федерация на служителите в МВР, положението на служителите в министерството продължава да се влошава.

Като основен проблем в МВР продължава да стои двойният стандарт, който се прилага по отношение на служителите и дори цели структурни звена в зависимост от близостта до определен ръководен служител. Този проблем продължава да поставя цели групи служители в неравнопоставено положение, води до неглижиране или изобщо до отхвърляне на поставените от тях проблеми, както и до лишаването или ограничаването им от основни ресурси за изпълнението на служебните им задължения.

Финансовата криза се превърна в удобен инструмент за ръководството на МВР за отклоняване на неудобните въпроси за липса на материално-техническата база и финансово-ресурсното осигуряване с мотива „пари няма”.

          Стоящите и преди огромни ресурсни проблеми пред МВР се превърнаха в ежедневно, почти непреодолимо препятствие за осъществяване на елементарни дейности, свързани с непосредственото разследване и разкриване на престъпления, охрана и опазване на обществения ред, административно обслужване на гражданите, което рефлектира пряко в намаляването на качеството на работата на служителите и увеличава чувството за несигурност в огромната част от българските граждани.

          В същото време не се забелязва тенденция към каквото и да е подобряване на положението на служителите в МВР, а напротив – има ясни данни дори за значително намаляване на допълнителното възнаграждение на служителите, заложено в последните изменения на съответните вътрешни нормативни актове на министерството.

Декларираното желание от страна на новото политическо и професионално ръководство на МВР за активен диалог и за съвместна работа със синдикалните организации за решаване на поставените от СФСМВР проблеми ни даде краткотрайна надежда, че промяната в МВР може да се превърне в реалност. Формалната заявка за диалог и съвместна работа от страна на МВР за решаване на социалните и професионални проблеми на служителите затвърждава убеждението у нашите членове, че формите на комуникация с ръководството на министерството са неефективни и безплодни.

Влошава се професионалното и социално-икономическо положение на служителите, липсват индикации за повишаване на обществения им статус и престиж, което допълнително ги демотивира.

От страна на МВР се превърна в практика да се оказва натиск върху синдикални членове, изразяващ се в необосновани проверки, наказания, премествания и прекратяване на служебните правоотношения, като особено силно това се проявява към настоящия момент в ГД „БОП” и други дирекции.

Продължават некоординираните опити за промяна на архаичната и противоречива нормативна уредба в МВР.

Ръководството на МВР продължава  да прилага утвърдената политика на непрозрачност и информационно затъмнение спрямо своите служители по отношение на предприеманите промени.

Искането, поставено от нас преди една година, за подобряване на материално-техническата база и финансово-ресурсното осигуряване в МВР, до момента не е изпълнено.

Не са изпълнени исканията ни за увеличаване на заплатите, заплащането и отчитането на труда съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител, както и подобряването на  материално-битовите условия на работните места.

Налице е субективно третиране на служителите при определяне на условията, при които следва да се получава възнаграждение за извънреден труд, както и за специфични условия на труд.

Не на последно място е ясно изразеното нежелание на политическото ръководство на МВР да води официален диалог с Управителния съвет на СФСМВР, който е избран и се ползва с подкрепата на огромната част от служителите в СФСМВР.

Някои от 6-те искания, които поставихме преди една година пред ръководството на МВР, бяха формално изпълнени и поради това не доведоха до съществени промени за служителите в МВР. Поради това ние настояваме да бъдат изпълнени следните наши искания:

 

  1. Ръководството на МВР да започне реален и ефективен диалог със СФСМВР за решаване на поставените от нас проблеми, като приеме СФСМВР за равноправен и пълноценен партньор.
  2. Да се преустанови практиката на прилагане на двоен стандарт спрямо служителите на МВР, като при предприемане на действия спрямо служители и техни искания да се изхожда от обективни обстоятелства и законови основания.
  3. Да се преустанови субективното и необосновано преназначаване на служители от едно структурно звено в друго, особено ако се касае за множество такива случаи, както в ГД „БОП”.
  4. Да започне активно прилагане на заложените в НК, НПК и ЗМВР мерки за защита на служители на МВР.
  5. Да се извърши незабавна промяна на глава ХХ от ЗМВР, като в нея да бъде задължително включен функционален имунитет на синдикални членове, участващи в синдикалните ръководства и управителните органи на СФСМВР съгласно чл. 333, ал. 3 КТ.
  6. Да се подобри материално-техническото и финансово – ресурсно обезпечаване на дейността на служителите от МВР в съответствие с функционалните им задължения в срок до 2 месеца. От Министъра на вътрешните работи да бъде предоставена конкретна и публично оповестена програма за предстоящите действия в тези направления на дейност в срок до 1 месец.
  7. Положеният извънреден труд /включително в почивни и празнични дни и през официални празници/, положеният нощен труд на служителите, както и времето на разположение да се отчитат и заплащат в съответствие с разпоредбите на КТ и ЗДС и да се прекрати сегашното дискриминационно отношение на държавата спрямо служителите на МВР в тази насока.
  8. Да се увеличат средствата за вещево доволствие, като оборудването и екипировката на униформените служители да съответства на стандартите на ЕС в тази област, както и средствата за храна да се увеличат двойно.
  9. Да се увеличи основната работна заплата на служителите и работещите в МВР, като базата за изчислението й се обвърже със средната брутна работна заплата за страната.
  10. Да се изработи нов Колективен трудов договор за лицата, работещи по трудово правоотношение в МВР, в който СФСМВР да участва от страната на синдикалните организации.
  11. Да се запази съществуващата нормативна уредба по отношение на получаваните от служителите обезщетения при напускане на МВР и при пенсиониране, като обезщетенията да бъдат изплащани до 45 дни след прекратяване на трудовите или служебни правоотношения.

Господин Министър-председател, настоятелно молим за спешна среща с Вас с оглед на влошаващата се ситуация в МВР, множеството неотложни проблеми и желанието ни да разрешаваме съществуващите проблеми в дух на партньорство в полза на българските граждани.

Уверени сме, че решаването на поставените от нас проблеми ще повиши статуса на служителите в МВР и ще подобри условията, при които се изпълняват заложените в ЗМВР цели и задачи, ще бъде в интерес на цялото общество, както и на останалите страни-членки на Европейския съюз. В противен случай засилващата се демотивация на служителите и липсата на елементарни условия за изпълняване на служебните задължения ще доведе до още по-големи проблеми при осъществяване на целите и задачите, поставени пред МВР.

В случай, че не получим сериозни гаранции за разрешаване на така поставените проблеми, си запазваме правото да предприемем всички допустими стъпки за защитата на професионалните и социални интереси на нашите членове, включително и да потърсим решение на проблемите в съда и Комисията за защита от дискриминация и да поставим исканията си пред компетентните органи на Европейския съюз, да поискаме съдействие от сродни полицейски синдикални организации, както и да организираме всички форми на протест, на които имаме право според Конституцията и законите на Република България.

 

 

07.02.2010г.                                                            УС на СФСМВР

гр. София

 

Във връзка с отвореното писмо до министър-председателя с програмни искания на СФСМВР на 10 февруари 2010 г. се провежда  среща на представители УС на СФСМВР с министъра на вътрешните работи Цветанов. Срещата е протоколна. Министър Цветанов декларира за пореден път, че държи на диалога със синдиката, без да поема конкретни ангажименти. По отношение на финансовите искания, изложени в писмото, представителите на СФСМВР получават отговор, че пари няма и за да се изпълнят, би могло да се наложи намаляване на заплатите или съкращаване на до 10 000 служители. От страна на СФСМВР е обяснено, че исканията в Отвореното писмо са обобщение на базата на сигнали и предложения от членове на синдикални дружества и е подчертано, че служителите желаят да защитят активно правата си по всички законови форми със или без участието на синдикалните организации. Отговор от министъра на искането СФСМВР да участва в подготовката на новия Закон за МВР не е получен. Иначе на няколко пъти по време на срещата, ръководството на МВР подчертава , че диалогът със синдикатите е повече от необходим.

На  10 февруари 2010 година с провежда и среща между представителите на УС на СФСМВР и  министър – председателя на Република България Бойко Борисов. В срещата участват и зам.- министрите на вътрешните работи Веселин Вучков и Павлин Димитров. По време на срещата премиерът определя исканията на СФСМВР, поставени в Отвореното писмо, като справедливи и основателни, и категорично заявява, че застава на страната на СФСМВР. Той поема твърд ангажимент при постъпване на финансови средства в държавния бюджет на първо място да бъдат осъвременени материално-техническата база и социалните условия в МВР. Министър-председателят уточнява, че в края на май – началото на юни 2010 г. предстои актуализация на републиканския бюджет, при която ще участват и представители на СФСМВР. Премиерът Борисов заявява, че принципно приема предложението на СФСМВР сериозен процент от постъпленията, които реализира МВР при изпълнение на дейностите си, да бъде връщан в бюджета на ведомството, както и процент от сумите, които постъпват по сметката на Министерството на правосъдието във връзка с разноски по наказателни дела, да бъдат превеждани по сметката на МВР. Министър-председателят възложи проверка по изпълнението на проекта по програма PHARE за изработка на униформи за Гранична полиция заради сигнал от СФСМВР за лошо качество и необосновано високи цени на изработените униформи.

Премиерът подчертава, че всички разумни предложения на СФСМВР трябва да залегнат в новия Закон за МВР. Той заявява, че назначаването и преназначаването на служители в МВР трябва да се осъществява при прозрачност и ясно критерии, валидни за всички служители без изключение. Проверките, които се извършват, трябва да обхващат всички служители на съответното звено, а не да са насочени избирателно, за да се избегне двойният стандарт.

Бойко Борисов обръща внимание на двамата зам.-министри на вътрешните работи, че предприеманите действия по отношение на социалната политика в МВР следва да бъдат оповестявани и дискутирани с представителите на синдикалните организации.

Представителите на СФСМВР представят на премиера сигнали за необосновано назначаване и преназначаване на служители в МВР. Те декларират, че ще представят на членовете на Федерацията поетите от премиера ангажименти и постигнатите по време на срещата договорености. От федерацията заявяват, че последващите действия на СФСМВР ще бъдат определени след сондаж на мненията на членовете на Федерацията, а готовността за активни мероприятия в защита на исканията им остава.

 

На 14 февруари 2010 година, на своя пресконференция, представителите на СФСМВР заявяват, че във ведомството назрява за пореден път напрежение и има вероятност от поредни протести на служителите.

Исканията на СФСМВР са за по-добро заплащане, по-добра материална база, съвременна нормативна база, реален, а не формален диалог с МВР, а също така и заплащане на извънредния труд.

Според председателя на УС на СФСМВР /Валентин Попов/, гражданите са прави, когато казват, че полицията не може да гарантира сигурност, но има оперативни работници, които обслужват по 30 000 души и полицаи, които отговарят за по 10-12 села. От СФСМВР заявяват, че очакват резултатите от проверка, разпоредена от Бойко Борисов, за закупени униформи за Гранична полиция на стойност от 1200 лева, тъй като смятат че цените са силно завишени. Според СФСМВР, трудово-производителната кооперация за хора с увреждания „Здравоход“ в град Габрово, е произвела над 14 000 униформи, които са доставени в началото на годината. Според представителите на Федерацията, униформата е 100% полиестер и е 7 – 8 пъти по-скъпа от подобни дрехи, купени на свободния пазар. МВР е платило на габровската кооперация по 451 лева за якета с подплата и над 203 лева за панталон с презрамки, а обувките тип „кубинки“ струват 313 лева. Представителите на СФСМВР споделят, че униформите на германските командоси са в пъти по-евтини.

 

 

На 27 февруари 2010 година се провежда първият благотворителен турнир по мини футбол организиран със съдействието на СПСД - гр.София при СФСМВР, Столична голяма община и Столичен общински съвет. Турнирът се провежда в памет на загиналите служители от системата на МВР с цел набиране на финансови средства в помощ на техните семейства.  По-късно през годината благотворителни инициативи се провеждат и в  Бургас, Варна, Кюстендил и Гоце Делчев, а кампанията официално бива наименувана „ С обич за децата, в памет на бащите-герои!“.

 

На 11 март 2010 година става ясно, че правителството може да промени решението си за увеличаване на здравната вноска на всички граждани на Република България с 2 %, но за да се случи това, според финансовият министър Симеон Дянков - държавните служители трябва да започнат сами да плащат своя дял в осигуровките така, както е при заетите в частния сектор. Той заявява, че обсъждат чиновниците сами да си плащат всички осигуровки - и здравните, и пенсионните, така, както работещите в частната сфера, за да има равнопоставеност. Според изчисленията, които екипът му прави, ако промяната започне от май, за осемте месеца ефектът ще е 140 млн. лева, а на годишна база - около 210 млн. лева.

 

На  13 март 2010 година вътрешният министър  - Цветан Цветанов се обявява против идеята служителите на МВР да плащат здравните си вноски. Това обаче е негово лично мнение,  и заявява, че ще подкрепи позицията на ГЕРБ по въпроса. Според него държавата не трябва да допусне да влезе в голям дефицит. Тези пари трябва да се осигурят, без да се дестабилизира финансовата дисциплина.

Същият ден, Премиерът Бойко Борисов защитава идеята държавните служители да плащат здравните и пенсионните си осигуровки от 1 април  2010 година.

"Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано.“

Бойко Борисов


На 14 март 2010 година СФСМВР излиза с декларация, в която заявява че ще плащат своите здравни и пенсионни осигуровки, но искат повече права. От Федерацията заявяват, че намерението на правителството държавните служители, в това число и служителите в МВР да плащат сами осигуровките си, "звучи, меко казано, цинично".

 

ДЕКЛАРАЦИЯ НА СФСМВР ОТ 14 МАРТ 2010

 

ОСИГУРОВКИ СРЕЩУ ГРАЖДАНСКИ ПРАВА!

Държавните служители, в т.ч. и служителите в МВР да плащат сами осигуровките си, предлага правителството. На фона на ниските заплати и „спестените” плащания за извънреден труд и работа при застрашаващи живота и здравето условия, това намерение звучи, меко казано, цинично. 

Вярно е, че като държавни служители в МВР сме освободени от задължението да плащаме осигуровки - вместо нас го прави държавата. Срещу освобождаването от това задължение обаче ние сме лишени от ред права, на които се радват останалите граждани на Р България:
- Нямаме право да напускаме страната, без да уведомим работодателя. Нямаме право да напускаме дори гарнизона (каквото и да значи това след девоенизацията на МВР), без да уведомим работодателя.
- Нямаме право на колективен трудов договор.
- Нямаме право на ефективна стачка.
- Нямаме право да работим и на друго място.
- Нямаме право да членуваме в политически партии.
- Лишихме се и от ред други права, подписвайки декларациите за достъп до класифицирана информация. 

Да, за разлика от останалите граждани имаме някои допълнителни права.
- Правото да носим оръжие. "Макаров" със стоп патрони срещу "Калашников" с бойни.
- Правото да ползваме безплатно градския транспорт при изпълнение на задълженията си. В края на миналата година се опитаха да ни го отнемат. Запазихме си го. Честито на колегите от Кюстендил например - сега могат да продължат да се возят безплатно по всички линии на автобусния транспорт, трамваите и метрото под Хисарлъка.
- Правото на неприкосновеност при изпълнение на служебните задължения. А в кой нормативен акт е дефинирано понятието "неприкосновеност"? 

Едва ли има служител на МВР, който да има нещо против да се изравнят задълженията ни с тези на останалите граждани на Р България. Но при условие, че се изравнят и правата ни!
Някои политици прозряха, че идеята щяла да предизвика недоволството ни. Но то вече беше предизвикано от някои други идеи - както и от липсата на някои такива. Очаквахме увеличение на доходите си. Дотук тенденцията беше към намаляване. 
Ако това с осигуровките се приеме без разликата да бъде покрита по някакъв начин, къде отиваме? С 10-15% по-малко и от сега? Ще се компенсира ли по някакъв начин реалното (и поредното) орязване на доходите ни?
Ако до 20.03. 2010 г. не получим някакъв отговор на този въпрос (както не получихме досега и на доста други), какво ни остава, освен да заявим на висок глас, че ще се борим за малкото останали ни права докрай?

 

 

На 20 март 2010 година се провежда поредния протест, организиран от СФСМВР.

    

Протестиращите служители се събират на протест пред Народния театър "Иван Вазов" в град София

Сред протестиращите полицаи се появява и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е придружен от цялото политическо ръководство на МВР. Организаторите от СФСМВР  не канят министъра да говори пред протестиращите. Той и журналистите си организират паралелна сбирка сред митингуващото множество, на която Цветанов изразява позицията на ръководството на МВР и отговоря на въпроси. Цветанов посочва отново, че ще се постарае да бъдат запазени придобивките на полицаите, ако се наложи те да заплащат сами осигуровките си.

„Нека да бъдем реалисти, смятам, че трябва да има разбиране, че днес държавата не е в състояние да осигури по-високи заплати.“

"Разбирам, че е трудно днес да се говори с организаторите, защото има твърде много емоция".

Цветан Цветанов – вицепремиер и министър на вътрешните работи

Цветанов заявява, че въпреки протеста, през следващите дни преговорите и разговорите със синдикалната  организация на пожарникари и полицаи ще продължат.

 

„Върху работата на МВР продължават да тежат три групи проблеми - социалният диалог, материално-техническото осигуряване и материалното благосъстояние на служителите. Това, което получаваме, не са привилегии, а компенсации за ограниченията, които имаме във връзка с работата ни“.

 

Валентин Попов - председател на УС на СФСМВР

 

Заместник-министъра на вътрешните работи Павлин Димитров казва, че познава много добре всичките 13 искания на СФСМВР, но за тях е необходим допълнителен ресурс.

Той казва, че обвиненията срещу него (в края на 2009 г. СФСМВР се оттегля от ССП и отказва да води преговори с зам.-министър Павлин Димитров – бел. авт.) са част от процеса на диалог в МВР и в определени моменти, при липса на достатъчно информация, синдикатите създават условия за ескалиране на напрежението в този диалог. Заместник-вътрешният министър заявява, че в  крайна сметка в МВР има бюджет и всеки трябва да се съобразява с него. Той заявява, че има политизиране на дебата и трябва да е ясно, че не е възможно политическа партия да влияе върху функциите на МВР.

 

„ В системата има и случайно попаднали, които не желаят да работят - те трябва да напуснат МВР.“

Павлин Димитров – заместник-министър на вътрешните работи

 

На протеста на СФСМВР присъства и голяма група румънски полицаи синдикалисти, дошли да изразят подкрепа за българските си колеги. Всички носят свирки като футболни рефери и от време на време просвирват - така по техен обичай изразявали солидарността си.

 

След протеста проведен на 20 март 2010 година правителството се отказва от намерението си да натовари държавните служители в МВР с част от осигурителната тежест.

 

През април 2010 година УС на СФСМВР взема решение за подновяване на участието на представители на федерацията в Съвета за социално партньорство. Основните мотиви в полза на това решение са два:

 

1) Съветът за социално партньорство е основната законово установена форма на диалог синдикат – работодател в министерството.

2) Налице са достатъчно индикации, че останалите синдикати в МВР са готови да се върнат в Съвета за социално партньорство. Това би поставило федерацията в неизгодно положение на изолация и невъзможност не само да влияе върху вземането на решения в ССП, но и дори да не получава достоверна информация за работата ни.

 

До края на месец април 2010 година представители на федерацията са включени в Съвета по условия на труд, както и в много от комитетите по условия на труд в структурите на министерството, в централната жилищна комисия и в работни групи по промяна на вътрешни нормативни актове.

 

 

На 26 и 27 юни 2010 година се провежда извънредна национална конференция в град Трявна по време, на която се представят дейността  на холандския полицейски и румънския полицейски синдикат, които са членове на Европейския полицейски съюз. Покана за членство на СФСМВР в този съюз е получена на 9 юни 2010 година.

 

„Присъствах на протеста, който проведохте през месец март в София. Искам да ви благодаря, беше перфектно организиран и отново искам да ви благодаря от нашата федерация. Имаше наше участие, предполагам, че от цяла Европа стоят зад вас. Има много неща, които по принцип и занапред трябва да научим.

Ние откраднахме някои неща от вас и направихме една обща фейсбук стая, в която се чуваме с някои от вашите членове на управителния съвет.

Имате един добър организиран синдикат и добро представяне в пространството. Искам да ви кажа, че вашата федерация е напреднала за кратко време.“

Каталин Тоскута -  вицепрезидент на FNPPS.

 

„Това, което ние правим в Европа е, че се грижим за нашите членове. Ние ги питаме какви са техните проблеми? Думата, на която наблягаме е „заедно” ние се опитваме да разрешим проблемите, тъй като имаме много мрежи. Така, че имаме влияние в цяла Европа.  Когато работим заедно проблемите се решават по-добре и съответно могат да бъдат представени на подходящото ниво, например пред Европейската комисия, на европейско ниво, достатъчно високо. В същност това е основната причина ние да бъдем тук сега, за да чуем лично от вас какви са вашите проблеми, за да ви помогнем, да помислим за разрешаването на тези проблеми.„

 

Антон Янсен – представител на Европейски полицейски съюз и на холандски полицейски синдикат

 

По време на ИНК е направен анализ на отминалите събития и ефекта от тях, а изключването на председателя на УС на СФСМВР /Иван Павлов – бел. авт./ е определено като действие, което „ликвидира отклонението от демократичните принципи заложени в учредяването на Федерацията.  Последиците от това отклонение и взетите необходими мерки, както във вътрешно организационен план, така и по отношение на контактите с работодателя и изобщо ситуирането на федерацията в общественото пространство са отчетени като  сериозни. В резултат на тези събития мотивацията на някои членове и на цели синдикални дружества спада, а доверието към централното ръководство е накърнено. Неизбежен ефект от тези действия е и отливът на членове. Документацията на федерацията е в безпорядък, а преди свикването на Извънредната национална конференция, Управителният съвет е принуден да блокира банковата сметка.

Регистрацията на новия УС се забавя повече от три месеца, което неимоверно се отразява на организацията и то не само във вътрешноорганизационен план.

 

На конференцията са отчетени постигнатите цели с Отвореното писмо и свиканата след публикуването му пресконференция, а също така и организираният на 20 март 2010 протест. Постигнатите цели са в две направления:

 

  • От една страна, показано е на политическото ръководство на МВР, че Федерацията твърдо, последователно и безкомпромисно ще продължи борбата с всички позволени от закона средства.
  • От друга страна, в отношението както на медиите, така и на обществеността към проблемите на МВР и работещите в него се почувства осезаема промяна.

 

На 28 юли 2010 година СФСМВР награждава с почетен плакет екипа на „Шоуто на Слави“ за създаването на песента  „Едно ченге“ и клипа към нея. 

Екипът е поканен в офиса на СФСМВР, а  плакетът е връчен на авторите на песента Ивайло Вълчев и Евгени Димитров – Маестрото. Представителите на СФСМВР благодарят на авторите за проявената от тях съпричастност и разбиране към служителите в МВР. Авторите на песента споделят, че за тях наградата е проява на специално отношение и внимание. Евгени Димитров споделя, че идеята за песента се е родила спонтанно, без да е поръчана, както и че екипът на „Шоуто на Слави” още при създаването й я е предоставил безвъзмездно на МВР.  Г-н Димитров заявява също, че СФСМВР може свободно да ползва песента.

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

От създаването си СФСМВР се бори за превръщането на МВР в модерна демократична институция -гарант за спазването на всички права и свободи както на гражданите, така и на служителите на Министерството. Приветстваме категоричната позиция на вицепремиера и министър на вътрешните работи г-н Цветан Цветанов към силно експонирания през последните дни случай с участието на полицаи от ОДМВР – Кърджали. Заявяваме, че ще подкрепим по-нататъшните действия за справедлива защита на служителите в МВР от страна на политическото и професионалното ръководство на Министерството.
Изказваме пълната ни подкрепа за колегите, между които и наши членове, участвали в полицейската акция и се противопоставяме на опитите действията на полицаите да бъдат грубо политизирани и използвани за партиен пиар, както и на безпочвените внушения във връзка със случая, че Република България се превръща в „полицейска държава”.
Заставаме твърдо на позицията, че служителите на МВР са призвани да защитават с всички свои сили и умения, винаги и навсякъде, сигурността на държавата и гражданите и установения в страната правов ред. Всяко действие на служителите на МВР в тази посока ще среща безрезервната подкрепа на СФСМВР сега и в бъдеще. 
Служителите на МВР не са водени от идеята за противозаконно и безнаказано нарушаване правата на гражданите, напротив - наша основна грижа е тяхното опазване, както и трайното повишаване на доверието на гражданите към държавните институции. Ясно съзнаваме отговорността от поверените ни инструменти за засягане на правата на гражданите, поради което сме обучени и в практиката използваме тези инструменти само при посочените в закона случаи и то когато другите възможности са изчерпани. 
Осъждаме действията на служители на МВР, довели до неправомерна употреба на огнестрелно оръжие, помощни средства и физическа сила, както и такива, с които се засягат неправомерно и други законни права на гражданите, като изрично подчертаваме, че и по отношение на служителите на МВР важи презумпцията „Невинен до доказване на противното”, като до момента на влизане в сила на осъдителна присъда същите трябва да бъдат считани и от обществото, и от колегите си за невинни. За правилното прилагане и спазване на закона нашите членове могат да разчитат на незабавна и ефективна защита на техните права и интереси от страна на СФСМВР.

УС НА СФСМВР

30 юли 2010 г.

 

На 16 септември 2010 година в  хотел „Родина” се провежда дискусия на тема „Професионални и социални проблеми в условията на криза пред държавните служители от МВР, Министерството на правосъдието и военнослужещите от Министерство на отбраната”, организирана от СФСМВР, Националния Синдикат на Пожарникарите в България „Огнеборец”, Българска офицерска легия ”Раковски” и Синдиката на Служителите в Затворите в България.  Нито един от официално поканените представители на правителството, не участва в дискусията. Министерството на вътрешните работи е представено от заместник-министър Павлин Димитров. Той заявява, че социалният диалог в МВР е факт след натиска на СФСМВР от началото на 2009 г. Павлин Димитров заявява, че всички социални придобивки за служителите на МВР остават,  както и че ще бъдат осигурени пари за униформено облекло. Той уверява, че диалогът със СФСМВР за заплащането на нощния труд продължава и подчертава, че такава практика в Европа няма.

От началото на октомври 2010 година СФСМВР отново е в режим на готовност за протести. Основните искания на Федерацията са за подобряване на условията за работа, защото в повечето случаи служителите си купуват хартия, наливат бензин в колите и дори работели без задължителната по закон екипировка. Според СФСМВР повече от година след първото символично пушене нито едно от исканията им не е изпълнено. Година по-рано в центъра на полицейския протест отново беше липсата на пари за облекло и оборудване, както и на консумативи за полицейските управления.

 

"А те са същите отпреди една година и още от 2008 г., когато Цветанов ни подкрепи и Миков го обвини, че ни подкокоросват. Сега се обърнаха много странно нещата“.  

Галентин Грозев – член на УС на СФСМВР

 

На 13 октомври 2010 година на заседание на Министерски съвет се взема решение да се отпуснат 16 млн. лева за  униформи на служителите си и за обезщетения за служители, които се пенсионират. Средствата са спестени от икономии в Министерството. Решенето е полицаите и пожарникарите да получат нови униформи, а цивилните служители  - левовата им равностойност. С част от сумата се предвижда да сежизплатят и обезщетения на пенсиониращите се служители. Според Закона за МВР при прекратяване на служебното правоотношение служителите получават като обезщетение толкова месечни заплати, колкото години са работили в системата, но повече от 20. Според МС, осигуряването на средствата "е с цел създаване на оптимални условия за изпълнението на функционалните задължения от служителите на министерството и за изпълнение на основните дейности и задачи на МВР в пълен обем". На заседанието си на 29 септември 2010 година кабинетът решава да отпусне 13 млн. лв. по бюджета на МВР от централния бюджет за покриване на текущи разходи.

 На 24 октомври 2010 година около 350 полицаи се събират, "за да пушат" в знак на протест в градинката Министерството на вътрешните работи (МВР). Те искат защита, пари за униформи и гориво и реално изпълнение на обещаните им промени. Повечето от тях отказват  да говорят, не коментират по никакъв начин ръководството на МВР и насочват журналистите към членовете на УС на СФСМВР.

Протестиращите държат плакати "Надзирател е държавен служител", "С обещания не се работи" (което е преведено и на английски език).

 

 "Всички обещания за по-високи заплати, по-добра материална база и различни условия на труд не бяха изпълнени. Липсва защита на колегите", заявява жена полицай от Плевен.


"Полицейските синдикати искат участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Тъй като в момента 50 хил. души от МВР не могат да защитават правата си. Полицаите нямат и право на колективен трудов договор и сключваното споразумение с вътрешния министър има само пожелателен характер и така няма гаранции за изпълнението на точките. Затова това трябва да се промени. Трябва да се промени и форматът на Съвета за социално партньорство в МВР – не може вътрешният министър да е едновременно и председател, и страна в диалога, казват представителите на СФСМВР.

Според тях полицаите не искат увеличение на заплатите си, а ясни гаранции, че ще работят в добри условия. От необходимия минимум от 150 млн. лв. за дейностите в МВР има само 90 млн. лв., което означава, че има голям недостиг на средства. За следващата година са осигурени 64% от необходимото минимално материално техническо осигуряване.

"Така обществото не може да получава качествени услуги от средата на сигурността".

От Федерацията, определят исканията си като добре мотивирани, обосновани и смятат, че правителството няма аргументи срещу тях.

 

"Какво като за следващата година в бюджета на МВР има повече пари. Какъв е този бюджет, ние виждаме ли го?", пита друг  протестиращ.

 На 31 октомври 2010 година членове на СФСМВР от цялата страна се събират за пореден протест в столицата. Той започва в 12 часа в градинката при църквата "Свети Седмочисленици" до вътрешното министерство.

Протестиращите са от Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР), от Синдиката на служителите в затворите и Българска офицерска легия "Раковски". Служителите на МВР идват от Благоевград, Петрич, Златарево, Кюстендил, Пловдив, Смолян, Мадан, Рудозем, Кърджали.

Полицаите участват в шествие до Министерски съвет, за да предадат исканията си на премиера Бойко Борисов. Те настояват за гаранции за материалното и ресурсно осигуряване на служителите в МВР.

Представителите на СФСМВР предупреждават, че в бюджета на МВР за 2011 г. е заложена "бомба", която ще фалира министерството още в средата на годината. Според тях парите, предвидени за ведомството, няма да стигнат само за изпълнение на промените в Наказателния кодекс. Става въпрос за член 55, ал.3, който предвижда всеки чужд гражданин, обвинеям по дело у нас, да получи пълен препис на документите, преведени на родния му език. Това означава, че дело от 1-2 тома ще струва между 2-3 хил. лв., предупредиха протестиращите служители в МВР. Според тях това ще доведе до фалит на вътрешното ведомство, а пари за заплати, консумативи и облекло съвсем няма да останат.          
Исканията на униформените и  на този протест остават непроменени: достойно заплащане и гаранция за добри условия на труда. Протестът им е огласен от български каба гайди, които извиха "гласове" пред църквата "Св. Седмочисленици". Гайдите се чуват и през цялото време на шествието, което премина през центъра на София, за да стигне до сградата на Министерския съвет.

Всички те обясниха, че исканията им не са политически, а социални.  
Служителите на реда няколко пъти повториха, че протестите са последната крачка. Ако разумът не надделее и не се стигне до диалог с ръководството, ще има национален протест на 7 ноември, който трябва да събере над 3000 души. И обявяват, че от следващата седмица започват и съвместни протестни действия на българските и румънските полицаи. По думите на представителите на СФСМВР, основните искания на служителите в полицията в двете държави са сходни и са свързани предимно с активен социален диалог.           
Представители на протестиращите влизат в сградата на МС с писмо, в което настояват за среща с премиера Борисов, за да му представят исканията си. Писмото е прието от ръководителя на приемната. Полицаите са категорични, че няма да разговорят протоколно с представители на администрацията. Те искат ефективен диалог с Борисов или Цветанов. Представителите на СФСМВР добавят, че още от 2008 г. положението на полицаите е отчайващо и нищо не се е променило. По думите им поне 50 млн. лв. са необходими за покриване на разходите на полицейските служители. Тази система работи ежеминутно. Ако не бъде осигурена с гориво, с осветление, тя няма как да съществува, алармират от Федерацията.       



На 7 ноември 2010 година,  в 12.00 часа, близо 1000 протестиращи полицаи се събрат в градинката зад МВР, за да изразят за пореден път недоволството си от политиката на ръководството на Министерството.

Протестиращите са подкрепени и от група полицаи от Румъния, които идват специално, за протеста на българските си колеги. В шествието участват униформени почти от цялата страна - Варна, Русе, Силистра, Добрич, Кърджали, Кубрат, Нови Пазар, Малко Търново и др. Протестното шестие е до храм-паметника „Александър Невски" и е водено от гайдари. Десетки вувузели, свирки и тромби го озвучават допълнително. На този протест се появява и носилка с еднорък униформен – символ на  положението в системата на МВР.

 

Според представителите на СФСМВР, в  цяла България е сложено началото на демократичното общество, но в МВР . Те се обявяват за  реформа в МВР, която да засегне и раздутия щат в системата, като заявяват, че въпросът не е в това да се дават много пари в система, която не е реформирана, защото те ще изтекат било в неразумно раздут щат, било във високи цени при покупка на консумативи.

Иван Петров от Синдиката на служителите в затворите по време на протеста показва списък с цените, на които се купуват дрехи и обувки, които са силно завишени към онзи момент, а качеството на скъпите обувки, демонстриращите показват като поставят чифт скъсани кубинки и на тях закичват картичка от предизборната кампания на ГЕРБ с лика на премиера Бойко Борисов и надпис - „Аз гарантирам". Протестиращите от СФСМВР оставят обувките пред паметника на лъва на входа на МВР.

 


       

   

 

    

 

На 14 ноември 2010 година български и румънски полицаи правят съвместен протест
           

 

Българските служители се събират пред посолството на Румъния, за да подкрепят исканията на румънските си колеги, които не се различават от исканията на българските служители в МВР. В същото време членове на румънския синдикат  се съберат пред българското посолство в Букурещ в подкрепа на исканията на българските си колеги. Те връчват писмо на посланика на България в Букурещ, в което се изразява безпокойство от липсата на реален и ефективен диалог между служителите в МВР и ръководството на ведомството. От българската организация също връчват подобно писмо на посланика на Румъния.

Полицаите искат гаранции за ресурсното осигуряване на служителите в МВР, за приемане на предложенията на синдиката по Закона за изменение и допълнение на Закона за МВР и запазване на разпоредбите в Кодекса за социално осигуряване, както и за функционален имунитет на членовете на федерацията.

Очаквано, румънският и българският посланик отказват лично или чрез свои представители да получат адресираните до тях писма.

 

Представителите на СФСМВР не скриват разочарованието си, че от досегашните протести няма кой знае какъв резултат, въпреки диалога с ръководството на МВР .

„Диалог, доколкото такъв има, има със заместник-министъра на вътрешните работи Павлин Димитров, който е оторизиран от министър Цветанов да води социалния диалог, макар че нашето мнение е, че по този начин министър Цветанов абдикира от това си задължение. Колко до резултати - трудно ми е да посоча някакъв конкретен наистина добър резултат. Диалогът съществува, ние разговаряме - най-общо казано - не можем да кажем, че преговаряме, защото липсват някакви съществени елементи на преговарянето в този диалог. При всички случаи ние вчера имахме една среща с г-н Димитров. По-точно срещата не беше между нас и него, а между него и президента на Европейския полицейски съюз. Чухме хубави неща от господин Димитров по време на тази среща. Бяха поети няколко ангажименти, за които следващите ден-два ще ви информираме. Аз, лично, бих желал да изчакам реализацията на тези ангажименти, за да мога да кажа нещо повече по темата" – председател на УС на СФСМВР.

 

Това е четвъртата поред протестна акция, организирана от Синдикалната федерация на служителите в Министерството на вътрешните работи (СФСМВР).

 

На 27 ноември 2010 година се провежда втората редовна конференция на СФСМВР в град София.

По време на тази конференция се отбелязва факта, че за първи път от учредяването на СФСМВР е налице пълен мандат на УС, без сериозни сътресения и в целия му състав.

Отношенията на СФСМВР с политическото ръководство на МВР  през този период са определени като зле структурирани и слабо резултатни.

 

На 29 декември 2010 година СФСМВР официално заявява, че иска увеличаване на заплатите с 50% и съкращаване на администрацията в МВР.

Според СФСМВР е важно да се решат проблемите за безопасността на полицаите, като тези, които рискуват най-много, трябва да получават и най-много пари. Синдикалистите са на мнение, че уравниловката в момента облагодетелства висшестоящите служители в МВР.

 

 

МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ

  • На 20 март 2010 година 50 представители на румънския синдикат SNPPC подкрепят протеста на Федерацията пред Народния театър „Иван Вазов“ в град София.
  • На 27-28 май 2010 година за първи път делегация на СФСМВР посещава партньорски синдикат като взема участие в редовната годишна Национална конференция на SNPPC в Предеал, Румъния. По време на събитието провежда среща с генералния секретар на ЕВРОФЕДОП – г-н Берт Ван Каленберг.
  • На 8-9 юни 2010 г. СФСМВР домакинства среща с представители на ЕПС и SNPPC, на която е отправена покана за членство в европейската организация на полицейските синдикати.
  • След решение на ИНК, на 29 юни 2010 г. СФСМВР става пълноправен член на ЕПС.
  • На 03.09.2010 г. делегация на СФСМВР участва в Балканската конференция под наслов „Обществен ред и сигурност без граници“, която се провежда в Парламента на Румъния.

Валентин Попов представя доклад на тема „Социалният диалог в МВР в условията на криза”, в който остро поставя всички професионални и социални проблеми на служителите в МВР.

В конференцията  участва и зам.-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров, който в доклада си подчертава, че реален социален диалог в МВР е започнал след учредяването на СФСМВР през 2009 г. и особено след силния натиск от страна на Федерацията върху политическото ръководство на МВР за решаване на натрупаните през последните 20 години проблеми.

В хода на дискусията се подчертава необходимостта от обща позиция и съгласувани действия на синдикалните организации на служители в МВР от страните от Югоизточна Европа с активната помощ на Европейския полицейски съюз.

По време на конференцията е проведена предварително планирана неофициална среща между делегацията на СФСМВР, зам.-министър  Димитров и президента на ЕПС Герит Ван де Камп. На срещата президентът на ЕПС задава на зам.-министър Димитров въпроси във връзка с подготвения от МВР закон за изменение и допълнение на ЗМВР. Основна тема е предложението на МВР за премахване на текста на параграф 1а от Допълнителните разпоредби на ЗМВР, който отпраща към Закона за държавния служител за заплащането на нощния труд, времето на разположение и други допълнителни възнаграждения. Според зам.-министър Димитров промените в ЗМВР са наложени от ЕС във връзка с включването ни в Шенгенското пространство и политическата воля на правителството за обединяване в една дирекция на ГД ”ПБС” и СД „ГЗ”. Зам.- министър Димитров заявява, че орязването на социалните компенсации на служителите в МВР е срещнало остри възражения от СФСМВР, които са били отхвърлени от министъра с неясни засега мотиви. Г-н Ван де Камп заявява, че орязването на социалните компенсации на служителите в МВР се прави без нужда и каквато и да е мотивация, и призовава промените в ЗМВР да бъдат сериозно обсъдени от социалните партньори в МВР.

 

  • На 9 и 10 септември 2010 година в Люксембург се провежда годишен Полицейски професионален съвет на Европейската конфедерация на независимите синдикати и EUROFEDOP и Европейски полицейски съюз. В работата им участие вземат представители на СФСМВР, които представят дейността на организацията до момента

 

  • От 11 до 14 ноември 2010 година на посещение в България по покана на СФСМВР е президентът на ЕПС Герит ван де Камп. В изявленията си за медиите, както и по време на близо двучасова среща със заместник-министър Павлин Димитров, г-н Ван де Камп отново подчертава необходимостта от структуриран и резултатен социален диалог в МВР. По време на престоя си в България г-н Ван де Камп е подробно запознат с проблемите на социалния диалог в МВР.

 

  • СФСМВР получава предложение да организира през есента на 2011 г. Балканска конференция от типа на проведената в началото на септември 2010 година в Букурещ.

 

  • Станалите вече традиционни добри отношения с румънските колеги от SNPPC също продължават да се развиват. След проведена на 30 октомври 2010 г. среща между представители на ръководствата на двете организации те намират израз в участието на група членове на SNPPC в националния протестен митинг на 7 ноември 2010 г.. Седмица по късно пред румънското посолство в София и пред българското посолство в Букурещ успоредно са проведени протестни акции на двете синдикални федерации.
Back to top